Bir mühendislik harikası.

 

Yangın dedektörlerimizin ana yapısı; metalden yapılmış bir disk ve bu diskin kritik sıcaklıklarda elektrikle temas sağlayacak açma ve kapama yeteneğine sahip olması. Gerilim beslemesine ihtiyacı olmamakla birlikte, Sensör kendi kendini yönetebilmesi. Bu yeteneği sayesinde EMU’ nun emisyonsuz olması.

 

 

R107 Otobüs yönergesi.

 

R107 nolu otobüs yönetmelikleri (MARTOY, TORTOY, MOTOY) sınıfı yeni taşıtların motor bölmesinde, yanıcı sıvıların tutuşmasına neden olabilecek bir sıcaklığın oluşabileceği her yerde yangın dedektörü monte edilmiş olması gerekmektedir. Bazı ülkelerde eski taşıtları ruhsatlı parçalarla sonradan donatma yükümlülüğü bulunmaktadır.

 

Özellikle tehlike kaynakları:

 

 

 

 

 

Sensörlerin yerleştirilmesinde; motor bölmesindeki sıcaklığa ve de soğutma vantilatörünün hava akımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sıcak havanın biriktiği alanlar yerleştirmeye özellikle uygundur. Yangının çıktığı yerden sadece birkaç

santimetrelik yatay bir mesafe, tepki süresini önemli oranda arttırabilir.Doğrudan şasiye sabitlemekten her halükârda kaçının. Burası çok yavaş ısınır.

 

 

Test ve daha da geliştirme

 

Pratikteki koşullara benzer koşullar altında ve eğer mümkünse müşterilerimizde de sürekli kontroller yapmaktayız. Bunlardan edinilen bilgiler, ürünlerin daha da geliştirilmesine hizmet etmekte olup, çeşitli araç modellerindeki uygulamada

işlevsel güvenliği de arttırmaktadır.

 

 

Test belgeleri

 

Bağımsız test kurumları tarafından aşağıdaki sertifikalar düzenlenmiştir:

Yangına karşı güvenilir alarm sistemleri

ürünlerimiz gerçek hayat koşullarında test edilmişlerdir.

 

Yangın ikaz dedektörleri MM-KO

 

Bu ürünlerin asıl hedefi otobüste meydana gelebilecek bir yangın tehlikesi karşısında yolcuların güvenliğinin sağlanması ve doğabilecek sonuçların asgariye indirilmesi hususunda görev gören erken uyarı ürünleridir.

 

Erken uyarı yetenekleri sayesinde, motor bölümünde yangın çıkışını sensörler yardımıyla  en kısa sürede sürücüye bilgisini aktarmakta ve yolcuların otobüsten tahliyeleri için yeterli süre kazanımını sağlamaktadırlar.

 

İnsan hayatına yönelik tehlikelerden biri olan taşıma araçlarındaki yangın tehlikelerini erken uyarı ve sonuçlarının asgariye indirilmesi konularında mühendislerimiz yoğun çalışma sürdürmektedirler. Araç modeline en uygun dedektörün seçimi, ürünlere yönelik yapılan iç testler ve uluslar arası düzeyde bu konuda tanınan kurumlarda yaptırılan kontroller araştırma çalışmalarımızı bütünlemektedir.

 

Yangın dedektörlerimizin ilk modelleri 2003 yılından bu yana önde gelen taşıt üreticileri tarafından dizel motorların sıcaklık tâkibinde başarıyla kullanılmaktadır.

 

 


Ürün yelpazesi

 

Bugün ise farklı koruma derecelerine sahip yangın dedektörlerinden geniş bir yelpaze sunmaktayız. Motor bölmesine montajın yanısıra taşıt tabanında yangınla mücadele uygulamaları da mevcuttur.

 

• Motor bloğundaki parçalarıyla birlikte TURBOŞARJ

• Egzoz gazı temizleme sistemi

• Elektrik jeneratörü

• Yardımcı ısıtıcılar

• BN 411 02 (DIN EN 50155 Madde 10.2) Trenlere uygunluk

• EN 50121-3-2/9.00 Karışma (parazit)

  yayımı/Karışma (parazit) dayanıklılığı

• IEC 60529 Koruma derecesi

Detaylı bilgi alabilirsiniz.

EUTEC Sarl

42, Rue Monge

75005 Paris / France

Phone.:  +33 6 14 47 23 34

E-mail:  sarl.eutec@sfr.fr

www.eutec-thermo.fr

 

Nibelungenstrasse 28

75179 Pforzheim/Almanya

Telefon: +49 7231 312369

Cep tel.: +33 6 14 47 23 34

E-Posta: info@mkm-firecontrol.com

www.mkm-firecontrol.com

 

 

Yangin söndürme sistemleri san.ltd.şti.

Oruç reis mh.Giyimkent 7.sk.

no: 49 ESENLER-İSTANBUL / TÜRKİYE

Tel:   +90 212 476 74 65-66

www.ditekno.com

info@ditekno.com